Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych i ich charakterystyka

Tenis to sport, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na budowę własnych kortów tenisowych. Wybór odpowiedniej nawierzchni kortu jest kluczowy dla komfortu gry oraz bezpieczeństwa zawodników. 

Nawierzchnie ziemne, twarde lub trawiaste

Nawierzchnie ziemne to jedne z najbardziej klasycznych i tradycyjnych rodzajów podłoża na kortach tenisowych. Zbudowane są z warstw gliny lub mączki ceglanej, co sprawia, że piłka odbija się od nich wolniej niż na innych nawierzchniach. Charakteryzują się dużą przyczepnością i umożliwiają zawodnikom płynne poruszanie się po korcie. Wymagają jednak regularnego utrzymania, takiego jak równanie powierzchni czy nawadnianie.

Nawierzchnie twarde to kolejny popularny rodzaj podłoża na kortach tenisowych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Australii. Wykonane są z betonu, asfaltu lub akrylu, co sprawia, że piłka odbija się od nich szybciej niż na nawierzchniach ziemnych. Ten rodzaj kortów jest bardziej uniwersalny i pozwala na grę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków – na tzw. kortach krytych. Nawierzchnie trawiaste to najstarszy rodzaj podłoża na kortach tenisowych, który zyskał popularność dzięki słynnemu turniejowi Wimbledon. Charakteryzują się dużą szybkością odbicia piłki oraz nierównościami powierzchni, co sprawia, że gra na nich jest nieprzewidywalna i wymagająca. 

Jakie nawierzchnie stosowane są na kortach tenisowych krytych?

Nasze kryte korty w Szczecinie są starannie zaprojektowane i wyposażone w wysokiej jakości nawierzchnię, dlatego możesz mieć pewność komfortu i bezpieczeństwa. Warto jednak dowiedzieć się, jakie rodzaje nawierzchni stosowane są zazwyczaj w tego typu obiektach. Są to przede wszystkim nawierzchnie syntetyczne, które powstają z włókien polipropylenowych lub poliestrowych, które tworzą miękką i elastyczną powierzchnię do gry. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami amortyzacyjnymi oraz przyczepnością, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Ponadto są odporne na ścieranie i łatwe w utrzymaniu. Oprócz tego zastosowanie znajdują korty z nawierzchnią z gumy, które zapewniają dobrą przyczepność i miękkość. Są też komfortowe i minimalizują ryzyko kontuzji zawodników. Warto też wspomnieć o kortach akrylowych oraz wykonanych z cegły szlachetnej.