Jak wybrać rakietę tenisową?

Tenis to sport, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tenisem, ale nie każdy wie, jak wybrać odpowiednią rakietę. Dowiedz się, na co zwracać uwagę.

Waga i balans rakiety

Pierwszym istotnym czynnikiem jest waga rakiety. Lekkie modele, ważące od 250 do 280 gramów, są polecane dla początkujących graczy ze względu na łatwość manewrowania nimi. Dla bardziej zaawansowanych graczy lepsze mogą okazać się cięższe modele, które zapewniają większą stabilność i siłę uderzenia. Balans rakiety odnosi się do rozkładu jej masy – może być ona równomiernie rozłożona (neutralny balans) lub przesunięta w stronę główki (główkowy balans) lub rękojeści (rękojeściowy balans). Dla początkujących zalecany jest neutralny lub główkowy balans, który ułatwia kontrolowanie rakiety.

Szczeciński Klub Tenisowy prowadzi zajęcia m.in. z tenisa dla początkujących i zawsze zapewniamy wsparcie również w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu do uprawiania tego sportu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wielkość główki rakiety

Kolejnym ważnym elementem jest wielkość główki rakiety, która wpływa na powierzchnię uderzenia piłki. Większa główka rakiety zapewnia większą “strefę optymalnego uderzenia” (ang. sweet spot), co oznacza, że nawet niedokładne uderzenia mają szansę trafić w odpowiednie miejsce na strunach. Dla początkujących graczy zalecane są rakiety z większą główką, ponieważ ułatwiają one naukę podstawowych technik i zapewniają większą pewność uderzeń. W miarę jak umiejętności gracza się rozwijają, może on przejść na rakiety o mniejszej główce, które dają lepszą kontrolę nad piłką.

Wybór naciągu strun

Ostatnim aspektem, który warto rozważyć przy wyborze rakiety tenisowej, jest naciąg strun. Naciągi można podzielić na dwie główne kategorie – syntetyczne i naturalne. Syntetyczne naciągi są tańsze i bardziej trwałe, co sprawia, że są dobrym wyborem dla początkujących graczy. Naturalne naciągi wykonane są z jelit zwierzęcych i zapewniają lepszą kontrolę oraz uczucie piłki, ale są też znacznie droższe i mniej trwałe. Dla początkujących zaleca się wybór naciągu syntetycznego o średniej grubości, który zapewni odpowiednią wytrzymałość i komfort gry.