Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki tenisa?

Ruch to zdrowie — co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W związku z tym trzeba się o niego zatroszczyć w każdym wieku. Dzieci z pewnością zainteresuje wiele form aktywności. Ta, która z pewnością przyniesie wiele satysfakcji to tenis. Jeśli chodzi o tego rodzaju sport, można przemyśleć, kiedy jest odpowiedni moment na rozpoczęcie przygody z tą grą. Czy istnieją jakieś wskazania co do tej kwestii?

Kiedy najlepiej zacząć uczyć się gry w tenisa?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaki wiek jest najlepszy do rozpoczęcia nauki gry w tenisa. Jeśli chodzi o dzieci, to istotne są w tej kwestii indywidualne predyspozycje. Chodzi o to, żeby sport był dla pociechy przyjemnością. Przyswajanie zasad gry można zacząć się uczyć już w 4 roku życia. W tym okresie przyszły zawodnik przyswaja, jak poprawnie trzymać rakietę, która jest dostosowana do wielkości dłoni najmłodszych. Również wysokość siatki osiąga maksymalnie 80 centymetrów. Początkowa nauka gry trwa zazwyczaj 1-2 lata. W tym okresie dzieci poznają podstawowe uderzenia, takie jak forhend oraz bekhend. Mały zawodnik nabiera wszechstronności ruchowej, dzięki szlifowaniu zwinności oraz zręczności. Coraz bardziej poprawia się także spostrzegawczość oraz refleks.

Po opanowaniu podstawowych umiejętności przychodzi czas na sięgnięcie po rakietkę ze skróconą rączką. Pozwala to na oswojenie się z cięższym sprzętem, jednak do jego użycia nie potrzeba aż tak wielkiej siły, więc można uniknąć kontuzji czy błędów podczas gry. Najmłodsi w tym czasie ćwiczą się już trudniejsze uderzenia — ważna jest precyzja, wydłużenie ruchu, zwiększenie prędkości oraz odpowiednia praca ramienia. W związku z tym ten etap gry tenisa jest przeznaczony dla osób w wieku około 7-12 lat. Gra na profesjonalnym korcie zaczyna się po zakończeniu tego etapu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każdy uczy się i rozwija w swoim tempie i ważne jest dostosowanie gry do możliwości danej osoby.